GIS و سنجش از دور

سلام

امروز ميخواهم به معرفي سيستمهاي اطلاعات جغرافيايي (GIS) وهمچنين سنجش از دور (RS) كه كاربردهاي فراواني در علوم زمين شناسي و معدن دارد بپردازم.سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) يك سيستم كامپيوتر مبنا مي باشد كه به عنوان يك مجموعه متشكل از سخت افزار، نرم افزار، اطلاعات جغرافيايي، نيروي انساني و مدلهاي پردازش داده، به منظور توليد، ذخيره سازي، نمايش، بازاريابي، پردازش، بهنگام رساني و... اطلاعات جغرافيايي مربوط به عوارض و پديده هاي مختلف، مورد استفاده قرارمي گيرد.يكي از ابزارهاي مورد استفاده در GIS تصاوير ماهواره اي و كلا اطلاعات دريافتي حاصل از سنجش از دور ميباشد.سنجش از دور محيط، شامل: اندازه‌گيري و ثبت انرژي بازتابي يا منتشر شده الكترومغناطيسي از سطح زمين و جو از يك نقطه مناسب بالاتر از سطح زمين و ربط دادن اندازه‌هاي به دست آمده به ماهيت و پراكند گي مواد سطح زمين و وضعيت جوي است. سنجنده‌هاي تعبيه شده در هواپيما يا سكوهاي ماهواره‌اي مقدار انرژي بازتابي يا منتشر شده از سطح زمين را اندازه‌ گيري مي كنند. اين اندازه‌گيري‌ها يا از تعداد بسيار زيادي نقطه در امتداد يك پروفيل يك بعدي از روي سطح زمين در زير سكوي ماهواره و يا از ناحيه‌اي دوبعدي در دو طرف مسير زمين سكو حاصل مي‌شود. (Mather)rs.JPG

از منابع ديگر براي جمع آوري اطلاعات كه توسط نرم افزارهاي مرتبط با GIS مورد پردازش و استفاده قرار ميگيرند درمبحث زمين شناسي ميتوان از اطلاعات دريافتي از GPS ها ؛ نقشه هاي زمين شناسي و پراكندگي مواد معدني ؛ موقعيت گسلهاي برداشتي ؛ رودها ؛آنومالي هاي معدني و موارد ديگر مرتبط با هرشاخه از علم زمين شناسي نام برد(براي مثال موقعيت زمين لغزشها در زمين شناسي مهندسي و كلا هرنوع اطلاعات كه بتوان آن را بر روي نقشه آورد و به پردازش نهايي اطلاعات كمك كند).با قرار دادن لايه هاي مختلف اطلاعاتي بر روي هم ميتوان به تفسيرهاي با ارزشي در مورد منطقه مطالعاتي دست يافت.با توجه به جديد بودن اين مبحث و جهت آشنايي علاقه مندان لينك تعدادي از سايتهايي كه حاوي اطلاعات كاملتري هستند و درضمن فارسي هستند را معرفي ميكنم.شما نيز اگر سايت فارسي با اين موضوع يافتيد براي استفاده تمامي علاقه مندان معرفي كنيد تا لينكش را در اينجا قرار دهم.

اولين لينك مربوط به بخش IT وزارت راه و ترابري است كه حاوي مطالب مفيدي است و در > اين لينك به معرفي GIS پرداخته است.. > در اينجا نيز در مورد سنجش از دور و كاربردهايش در صنعت حمل و نقل توضيح داده شده است.در > اين لينك همچنين به معرفي GPS و IGS پرداخته است.

توضيح:International GPS Service- IGS يك سيستم جهاني و جامع از ايستگاههاي موقعيت ‌يابي ماهواره ‌اي است كه شامل مراكز تجزيه و تحليل براي دريافت داده هاي GPS است. اين سرويس جهاني اطلاعات را دريافت و با بالاترين كيفيت به صورت Online و در كمترين زمان ممكن براي دسترسي و دستيابي به پيشرفتهاي نامحدود و سريع مطالعات علمي و مهندسي در اختيار كاربران قرار مي‌دهد.IGS داده ‌هاي مشاهداتي GPS را براي رسيدن به تازه ‌ترين تغييرات و رويدادها علمي ، جمع‌آوري، ذخيره و توزيع مي ‌كند. همچنين IGS اين‌ داده‌ ها را براي كاربردهايي كه در مباحث بعدي گفته خواهد شد براي كاربران علاقه ‌مند در اينترنت قابل دريافت و دسترسي مي‌ نمايد. به ويژه از نتايج IGS مي‌ توان بهبود، گسترش و تدوين مراجع و سازمانهاي بين ‌المللي زمين ازجمله ITRF )International Terresterial Refrence Frame ) و بازنگري حالات غير طبيعي زمين، بازنگري حركات و دورانهاي زمين، نوسان و دگرگوني در آبهاي زمين (مانند سطح تراز درياها و پوشش‌هاي يخي) توجيه چرخشهاي ماهواره ‌اي تحقيقاتي و بازنگري حالات يونسفر را دانست.(منبع از همان سايت).

سايت ديگر مربوط به رودخانه ها و سواحل ايران است كه در > اين لينك مطالب جالبي در خصوص GIS و ... دارد (توضيح:: بعضي از فايلها به فرمت ppt است كه جهت مشاهده آنها نياز به برنامه PowerPoint از مجموعه office است).

سايت ديگر مربوط به وزارت نيرو است كه در > اين لينك اطلاعاتي در مورد GIS است و در > اين لينك نيز به مبحث سنجش از دور پرداخته شده است.در ضمن بخش GIS سازمان زمين شناسي ؛ سازمان نقشه برداري و همچنين مركز سنجش از دور كه قبلا معرفي كردم نيز اطلاعاتي در اين خصوص دارند.

/ 3 نظر / 36 بازدید
پريسا

سلام دوست عزيز. وبلاگ فوق العاده مفیدی داری. خوشحالم که پیدایت کردم. راستی من کارآموزی ام رو در مرکز سنجش از دور ايران گذروندم

فواد

دوست عزیز سلام من طرفداران پروپاقرص نوشته های شما هستم. امیدوارم در تمامی مراحل زندگیت موفق باشی .

مینا

معرفی سايت جديد مربوط به ژئودزی و علوم ژئوماتيک برای عزيزان.