پيش بينی زمين لرزه در كاليفرنيا

نقشه زلزله شناختی کاليفرنيا
سازمان زمين شناسی آمريکا در روز چهارشنبه هجدهم مه خبر از انتشار وب سايتی داد که احتمال زمين لرزه در ايالت لرزه خيز کاليفرنيا طی 24 ساعت آينده را بر روی نقشه در اختيار عموم قرار می دهد.

اين نقشه بطور ساعتی و بر اساس اطلاعات دريافتی از شبکه های لرزه نگاری به روز می شود. دانشمندان "خدمات لرزه شناسی سوئيس" (Swiss Seismological Service) و "سيستم لرزه ای پيشرفته ملی" (Advanced National Seismic System) آمريکا به طور مشترک اين کار را برای کمی کردن احتمال رو به افزايش خطر زمين لرزه در کاليفرنيا انجام می دهند.

در اين سيستم احتمال زمين لرزه بزرگتر از 6 در مقياس مرکالی در بيست و چهار ساعت آينده به صورت ساعتی محاسبه و ارائه می شود. (زمين لرزه با بزرگای 6 زمين لرزه ای است که اشياء را جابجا می کند و به عنوان مثال اشياء موجود در قفسه ها را به پايين می اندازد).

اين سيستم كليه زلزله هاي بزرگ و كوچك كه توسط مراكز لرزه نگاري موجود در كاليفرنيا ثبت مي شوند را در نظر گرفته و سپس براي هر كدام از آنها احتمال آنكه پس از آن زلزله اي بزرگ با شدت تخريبي مشابه و يا بزرگتر رخ دهد را با استفاده از پس لرزه ها (aftershocks) و زلزله هاي گذشته محاسبه مي كند.

مهندسان لرزه شناسي از دهه هاي قبل مي دانستند كه وقوع يك زمين لرزه وقوع زمين لرزه بعدي را محتمل تر مي كند. احتمال اينكه زمين لرزه اي منجر به زمين لرزه ديگر شود قابل كمي كردن است و چنين احتمالي به اندازه، فاصله و زمان رويداد زمين لرزه اوليه دارد.

از اين روش در طول 15 سال گذشته براي تعيين پس لرزه هاي احتمالي بعد از يك زمين لرزه بزرگ استفاده شده است.

به گفته دكتر لوسي جونز (دانشمند مسئول برنامه خطرات زلزله در كاليفرنياي جنوبي) اين نقشه جديد در حقيقت برآيندي از مجموعه دانش موجود درباره زلزله در كاليفرنيا است، زيرا مجموعه دانش ما در باره گسلها، زمين شناسي ايالت و نرخهاي مورد انتظار پس لرزه ها را در كنار هم قرار مي دهد.

پيش بيني احتمال بر اساس فعاليت گسلهاي شناخته شده و همچنين زمين لرزه هاي قبلي صورت مي گيرد. تفاوت اين كار با كارهاي قبلي در آن است كه در آنها اين كار معمولا براي 50 سال آينده صورت مي گيرد ولي اين سيستم آن را براي بيست و چهار ساعت آينده ارايه مي دهد.

محاسبات اين سيستم بر اساس پس لرزه هاي شناسايي شده صورت مي گيرد. دانشمندان بر اين باورند كه قوانيني كه بر رفتار پس لرزه ها حاكم است در مورد پس لرزه هاي بزرگ تر از لرزه اصلي نيز حاكم است.

به گفته دكتر جونز نتايج اين محاسبات از نظر آماري با كاتالوگ زمين لرزه هاي كاليفرنيا از سال 1988 تا 2002 مورد ارزيابي قرار گرفته است. آزمايشهاي انجام شده بر روي نتايج به دست آمده نشان مي دهد كه اين نقشه ها نتايج بهتري در مقايسه با نقشه هاي بلند مدت خطر زمين لرزه در كاليفرنيا دارند.

اين محصول توسط شوراي ارزيابي پيش بيني زلزله كاليفرنيا (California Earthquake Prediction Evaluation Council) از نظر علمي و به عنوان دست آوردي جديد در محاسبه احتمال پس لرزه ها مورد ارزيابي و تاييد قرار گرفته است.

هدف از اين نقشه پيش بيني زلزله هاي آتي نيست، هر چند بر اساس زلزله هاي قبلي يك نوع افزايش در احتمال وقوع زلزله در بيش از نيمي از زلزله هاي بزرگ در كاليفرنيا مشاهده شده است.
اين نقشه ها هر يك ساعت به روز شده و در سايت http://pasadena.wr.usgs.gov/step/ در اختيار عموم قرار دارد.

مهمترين نوآوري هايي كه در اين نقشه وجود دارد اين است كه اين نقشه اولا توزيع فضايي (مكاني) پس لرزه ها را ارايه مي كند كه درك آن براي مردم عادي بسيار آسانتر است. ثانيا، نوسانات احتمالي را بسته به زمان و مكان نشان مي دهد كه هم براي لرزه شناسان و هم براي مهندسان سازه و هم براي مردم عادي مي تواند جالب باشد. لرزه شناسان از هم اكنون مي توانند از اين نقشه ها براي پيش بيني دقيقتر زلزله استفاده نمايند.

مهمترين استفاده اي كه در حال حاضر مي توان از اين نقشه كرد استفاده هاي آموزشي و پژوهشي است. مشاهده نوسانات احتمال وقوع زمين لرزه هاي بزرگ به ما در فهم ماهيت خوشه اي و الگوي تغيير آنها در طول زمان كمك مي كند.

همانطور كه انتظار مي رود در اغلب موارد احتمالها بسيار كوچك هستند. در مجموع احتمال زلزله اي به بزرگاي ذكر شده در بيشتر نقاط كاليفرنيا بين 1 به 10000 و 1 به 100000 است. اين در حالي است كه به عنوان مثال احتمال اينكه يك فرد آمريكايي دچار يك سانحه رانندگي بشود نزديك به 1 به 2500 است كه بسيار بيشتر از خطر زمين لرزه حتي در كاليفرنيا است.

بنابرين افراد لازم نيست نسبت به زياد شدن اندك احتمال وقوع زلزله نگران شده و برنامه هايشان را تغيير دهند. براي مردم عادي اين نقشه بيشترين فايده را زماني خواهد داشت كه يك زلزله با بزرگاي 6 رخ داده باشد و افراد بخواهند بدانند زلزله هاي بعدي ممكن با چه احتمالي و در كدام نواحي رخ خواهند داد.

استفاده از اين روش براي ساير نقاط جهان هم در صورت وجود شبكه لرزه نگاري قابل اعتماد به روز و انجام تحقيقات كافي براي تعيين نرخ متوسط پس لرزه ها امكان پذير خواهد بود.

اگر چه اين سيستم از اين هفته در معرض استفاده عموم قرار گرفته ولي در عمل از پانزدهم سپتامبر 2004 شروع به تهيه اين نقشه هاي روزانه نموده و علاقمندان مي توانند آنها را در وب سايت ياد شده ملاحظه نمايند.همچنين مطالعه اين مقاله را به محققين پيشنهاد ميکنم.

منابع:سايت BBC و بخش تازه های USGS 

/ 5 نظر / 33 بازدید
حسنك وزير

با سلام -نظرتان در مورد دانشمند چينی ساکن امريکا که از طريق بررسی ابرها اقدام به پيش بينی زلزله می کند چيست؟ ايا قابل اعتماد است؟ آيا در ايران اقداماتی در خصوص پيش بينی و اطلاع رسانی به عموم صورت گرفته است؟ آيا ايران با کشورهای ديگر از جمله ژاپن و روسيه در اين زمينه همکاری دارد؟ با سپاس

Alireza

سلام ما به شما لينک داديم مطالبتون جالب بود

eman abbas

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما دوست عزیز و محقق گرامی در اینجا ضمن تشکر از شما به خاطر ایجاد وبلاگ و سایتی آموزنده درزمینه زمین شناسی از اینکه با این عمل قدمی در جهت اشاعه این علم زیبا گام برداشته اید صمیمانه تشکر می کنیم اینجانب "آقایان ایمان وعباس"نیز با راه اندازی وبلاگ تخصصی زمین شناسی ومعدن آماده هر گونه همکاری با شما میباشیم ما تقاضا داریم ضمن بازدید از وبلاگ"معدنچی"وخواندن مطالب نظرخود را نیز بنویسید و در صورت ممکن لینک آنرا در وبلاگ خود قرار دهیدتا ما نیز متقابلا لینک شما را با اجازه خودتان در در وبلاگ معدنچی قراردهیم با تشکر :ایمان وعباس

سلام به ما هم سری بزن همکار